Kahvaltıların Kalsiyum Kaynağı: Hatay Peynirleri

Hayvancılığın yaygın olarak yapıldığı ülkemizde süt ve süt ürünleri sektörü de oldukça gelişmiş bir sektördür. Keçi, koyun, inek, manda gibi hayvanların sütlerinden imal edilen peynir, Türk mutfağında oldukça önemli bir süt ürünüdür. Ülkemiz beyaz peynir, kaşar peyniri ve yöresel peynir çeşitleri olmak üzere peynir çeşitliliği yönünden zengin bir mutfak kültürüne sahiptir. Hatay Dil peyniri, Hatay  Örgü peyniri,Hatay sürk peyniri, Hatay lor peyniri, Antakya sıkma peyniri, hatay cara peyniri, hatay çökelek peyniri Hatay'da en çok tüketilen yöresel peynir çeşitleri arasında yer almaktadır. Yöresel peynir çeşitliliği açısından cennet diyebileceğimiz ülkemizde peynir ürünleri, her bölgede farklı biçimlerde üretilerek farklı aromalar ile sofralarımıza gelmektedir. Özellikle kahvaltılarda sıklıkla tüketilen süt ürünleri arasında yer alan peynir aynı zamanda poğaça, börek, çörek gibi hamur işlerine eklenerek de tüketilmektedir.
 
Peynir ürünleri, eşsiz aroması ve benzersiz lezzetinin yanı sıra ham maddesi olan sütün bütün faydalarını içinde barındıran bir üründür. Peynir, zengin besin değeri sayesinde insan vücudu için sayısız fayda barındırmaktadır. Peynir, içeriğinde barındırdığı vitaminler ve minerallerin yanı sıra vücudun kalsiyum ihtiyacını büyük ölçüde karşılamaktadır. Yediden yetmişe her yaştan insanın severek tükettiği peynir ürünleri, kemik gelişiminde önemli bir rol oynamaktadır. Kahvaltıda tüketeceğiniz bir miktar peynir ile günlük enerji ihtiyacınızı büyük ölçüde karşılayabilirsiniz. B2 vitamini yönünden zengin olan peynir ürünleri; içeriğinde yüksek oranda bulunan mineraller ve vitaminler ile insan vücudu için birçok fayda sağlamaktadır.
 
Diş ve kemikleri güçlendiren peynir ürünleri düzenli tüketilmesi halinde ilerleyen yaşlarda ortaya çıkacak kemik erimesi riskini en aza indirmektedir.
Sinir sisteminin güçlenmesini sağlayan peynirler, hafızanın kuvvetlenmesini de sağlamaktadır.
Vücudu şeker hastalığına karşı korumaktadır.
Kolesterol ve kan basıncının düzenlenmesinde etkili bir gıda maddesidir.
Kansere yakalanma riskini azaltan peynirler, özellikle meme, prostat kanseri gibi hastalıklarına karşı koruma sağlamaktadır.
Vücutta kötü huylu tümörlerin oluşmasını engellemektedir.
Zihin yorgunluğunu gidererek stresi en aza indirir.
Günde Ne Kadar Peynir Yenmeli?
Peynirin faydalarından yararlanmak istiyorsanız süt ve süt ürünleri sektöründe hizmet veren markalar tarafından doğala yakın ve hijyenik koşullarda üretilen kaliteli peynir ürünlerini tercih etmeniz sağlığınız açısından yararlı olacaktır. Her yararlı besinde olduğu gibi peynir ürünlerini de günlük olarak belirli miktarlarda tüketmek sağlığınız açısından yararlı olacaktır. Özellikle vücudunda laktoz duyarlılığı olan kişilerin peynir tüketirken dikkat etmesi gerekmektedir.
 
Beslenme uzmanları, günde 1 ya da 2 porsiyon peynir tüketmenin vücut sağlığı açısından önemli olduğunu belirtmektedir. Bir porsiyon peynir; 1 bardak süt, 1 kâse yoğurt, 100 gram kaşar peyniri ya da 50 gram beyaz peynire eşdeğerdir.

Benzer Blog

Teknoloji ve Doğallığın Birleşimi

Hatay Dil Peyniri Nedir?

Yöresel peynir çeşitleri; inek, manda, koyun ve keçi sütünün geleneksel yöntemler ile işlenmesi ile hazırlanan bir gıda maddesidir.
Daha Fazla

Hatay Örgü Peynir Nedir?

Kahvaltıların vazgeçilmez besinleri arasında yer alan yöresel peynirler, yemeklere eklenerek de alternatif bir yemek kültürü ortaya çıkmıştır.
Daha Fazla

Antakya Peynirleri Nasıl Seçilir?

Kahvaltı sofralarının vazgeçilmez gıdalarından biri olan peynir, fermente bir süt ürünüdür. Hayvancılık sektörünün gelişmiş olması sebebiyle ülkemiz, peynir çeşitliliği yönünden de oldukça zengindir.
Daha Fazla

Demir ve Kalsiyum Kaynağı Lor Peyniri Nedir?

Kahvaltılarda sıklıkla tükettiğimiz peynirler, ülkemizin hemen her bölgesinde üretilen süt ürünleridir. Kalsiyum deposu olan peynir ürünleri, farklı tuz oranları ve aromaları sayesinde her yaştan insanın tüketebileceği gıda maddesidir.
Daha Fazla

Antakya’nın Meşhur Sürk Peyniri Nedir?

Zengin kahvaltı sofralarının vazgeçilmez lezzetlerinden olan yöresel peynir çeşitleri, ülkemizin farklı bölgelerinde farklı koşullarda üretilen gıda maddelerinden biridir.
Daha Fazla

Lor Peyniri Faydaları

Lor peynirin içerdiği protein miktarının yumurtadan daha fazla olduğu da bilimsel olarak kanıtlanmıştır.
Daha Fazla

Hatay Peynirleri

Peynir kahvaltılarımız vazgeçilmez besinlerinden biridir. Kahvaltıların yanı sıra makarna, salata, pide, pizza ve daha birçok yemekte de peyniri kullanarak, hem yemeklerimize tat verir hem de yiyeceklerimizin besin değerini artırırız.
Daha Fazla

Peynirin Faydaları

Beyaz peynir enerji değeri yüksek ve protein, kalsiyum ve B2 vitamini yönünden zengin bir besindir.
Daha Fazla

Probiyotik Nedir?

Soğuk havalarda bağışıklık sistemi güçlendirilerek hastalıklara karşı etkili bir korunma sağlanabilir.
Daha Fazla

Peynir Tarihi

Gıda maddeleri içerisinde süt kapsadığı zengin besin öğeleri ile insanlar için değerli bir besin olduğu kadar mikroorganizmalar içinde iyi bir besin kaynağıdır.
Daha Fazla