Antakya’nın Meşhur Sürk Peyniri Nedir?

Zengin kahvaltı sofralarının vazgeçilmez lezzetlerinden olan yöresel peynir çeşitleri, ülkemizin farklı bölgelerinde farklı koşullarda üretilen gıda maddelerinden biridir. Yöresel peynir çeşitleri arasında yer alan sürk peyniri, Hatay bölgesinde üretilen bir ürünüdür. Arapça’da ‘çökelek’ anlamına gelen sürk; taze çökelek, zeytinyağı, karabiber, fesleğen yaprağı, pul biber, karanfil, zahter, yeni bahar, tarçın, kimyon, muskat, sarımsak ve acı biber salçasının karıştırılması ile üretilmektedir. İçinde çeşitli baharatlar bulunan sürk peynirine kimi bölgelerde baharatlı çökelek olarak da isimlendirilmektedir. ‘Sürk peyniri nedir, faydaları nelerdir, nasıl saklanır, nasıl tüketilir’ gibi soruların cevabını yazımızın devamında bulabilirsiniz.
 
Baharat aroması ile sofralarımıza lezzet katan sürk peyniri, aynı zamanda tuzlu bir peynir çeşididir. Sürk peyniri, tansiyon hastalarının rahatlıkla tüketebilmesi için tuzsuz çeşitleri de bulunmaktadır. Sofralarımıza hem renk hem de lezzet katan sürk peyniri, yüksek besin değeri sayesinde vücut için de birçok fayda sağlamaktadır. Sürk peyniri, kaynatılan sütten üretildiği için oldukça sağlıklı bir peynir çeşididir. Aynı zamanda sürk peyniri, içeriğinde yüksek oranda bulunan K vitamini ile kemik gelişimini desteleyerek düzenli tüketilmesi halinde kanın pıhtılaşmasını sağlayan bir gıda maddesidir.
 
Sürk Peyniri Nasıl Saklanır?
Sürk peynirini sağlıklı bir şekilde muhafaza etmek istiyorsanız belli noktalar bulunmaktadır. Diğer süt ürünlerini saklama koşulları ile benzerlik gösteren sürk peyniri, güneş ışığı almayan serin bir alanda saklayabilirsiniz. Sürk peynirini kâğıda sararak cam saklama kabına koyarak buzdolabında bir süre muhafaza edebilirsiniz.
 
Sürk Peyniri Nasıl Tüketilir?
Güne enerjik bir şekilde başlamak adına sürk peyniri, kahvaltılarınızı hem renklendirecek hem de lezzetlendirecek. Sürk peynirini dilerseniz zeytinyağı dilerseniz sade olarak kahvaltılarınızda tüketebileceğiniz gibi birtakım sebzeler ve zeytinyağı ile lezzetli bir çökelek salatası yapmak için de kullanabilirsiniz.
 
Taze olarak tüketebileceğiniz sürk peynirini isterseniz uygun şartlarda kurutup da tüketebilirsiniz. Sürk peynirini poğaça, börek, çörek gibi hamur işlerinize ekleyerek yaptığınız hamur işlerinin lezzetini arttırabilirsiniz. Aynı zamanda eşsiz baharat ve süt aromasına sahip sürk peynirini makarna soslarında da kullanabilirsiniz.
 
Hatay'da Sürk Peyniri Uygun Fiyatları ile Nereden Alınır?
Süt ve süt ürünleri sektöründe ürettiği ürünler ile kalitesini kazanmış markalar tarafından geleneksel üretim şekline uygun koşullarda üretilen eşsiz aroma ve benzersiz lezzete sahip sürk peyniri ürünlerini uygun fiyat seçenekleri ile Hatay'da bulunan Amik süt firmasında bulabilirsiniz. Sürk peyniri ürününü adresinize sipariş etmeniz durumunda ürün, güvenli paketleme sistemine uygun koşullarda paketlenerek Amik Süt güvencesi ile kısa süre içerisinde adresinize iletilecektir. 

Benzer Blog

Teknoloji ve Doğallığın Birleşimi

Kahvaltıların Kalsiyum Kaynağı: Hatay Peynirleri

Hayvancılığın yaygın olarak yapıldığı ülkemizde süt ve süt ürünleri sektörü de oldukça gelişmiş bir sektördür. Keçi, koyun, inek, manda gibi hayvanların sütlerinden imal edilen peynir, Türk mutfağında oldukça önemli bir süt ürünüdür.
Daha Fazla

Hatay Dil Peyniri Nedir?

Yöresel peynir çeşitleri; inek, manda, koyun ve keçi sütünün geleneksel yöntemler ile işlenmesi ile hazırlanan bir gıda maddesidir.
Daha Fazla

Hatay Örgü Peynir Nedir?

Kahvaltıların vazgeçilmez besinleri arasında yer alan yöresel peynirler, yemeklere eklenerek de alternatif bir yemek kültürü ortaya çıkmıştır.
Daha Fazla

Antakya Peynirleri Nasıl Seçilir?

Kahvaltı sofralarının vazgeçilmez gıdalarından biri olan peynir, fermente bir süt ürünüdür. Hayvancılık sektörünün gelişmiş olması sebebiyle ülkemiz, peynir çeşitliliği yönünden de oldukça zengindir.
Daha Fazla

Demir ve Kalsiyum Kaynağı Lor Peyniri Nedir?

Kahvaltılarda sıklıkla tükettiğimiz peynirler, ülkemizin hemen her bölgesinde üretilen süt ürünleridir. Kalsiyum deposu olan peynir ürünleri, farklı tuz oranları ve aromaları sayesinde her yaştan insanın tüketebileceği gıda maddesidir.
Daha Fazla

Lor Peyniri Faydaları

Lor peynirin içerdiği protein miktarının yumurtadan daha fazla olduğu da bilimsel olarak kanıtlanmıştır.
Daha Fazla

Hatay Peynirleri

Peynir kahvaltılarımız vazgeçilmez besinlerinden biridir. Kahvaltıların yanı sıra makarna, salata, pide, pizza ve daha birçok yemekte de peyniri kullanarak, hem yemeklerimize tat verir hem de yiyeceklerimizin besin değerini artırırız.
Daha Fazla

Peynirin Faydaları

Beyaz peynir enerji değeri yüksek ve protein, kalsiyum ve B2 vitamini yönünden zengin bir besindir.
Daha Fazla

Probiyotik Nedir?

Soğuk havalarda bağışıklık sistemi güçlendirilerek hastalıklara karşı etkili bir korunma sağlanabilir.
Daha Fazla

Peynir Tarihi

Gıda maddeleri içerisinde süt kapsadığı zengin besin öğeleri ile insanlar için değerli bir besin olduğu kadar mikroorganizmalar içinde iyi bir besin kaynağıdır.
Daha Fazla