Antakya Peynirleri Nasıl Seçilir?

Kahvaltı sofralarının vazgeçilmez gıdalarından biri olan peynir, fermente bir süt ürünüdür. Hayvancılık sektörünün gelişmiş olması sebebiyle ülkemiz, peynir çeşitliliği yönünden de oldukça zengindir. Peynir ürünleri, lezzetinin ve çeşitliliğinin yanı sıra insan vücudu için sayısız fayda sağlamaktadır.
 
Ham maddesi olan süt sebebiyle büyük bir kalsiyum kaynağı olan peynir, kemik gelişiminde önemli bir rol üstlenmektedir. Aynı zamanda peynirler, içeriğinde bulunan yüksek protein sayesinde de oldukça önemli bir besindir. Peynir ürünlerinin faydalarından yararlanabilmek için iyi peyniri tercih etmek gerekmektedir. Tüm süt ve süt ürünlerinde olduğu gibi peynir ürünlerinin kalitesi, güvenilirliği, besin değeri, üretim koşulları büyük önem taşıyor. Bu sebeple ‘iyi peynir nasıl seçilir’ sorusunu sizler için araştırdık.
 
Peynir Seçmenin Püf Noktaları
Peynir, insanlık tarihinde yüzyıllardır tüketilen bir gıda maddesidir. Oldukça sağlıklı bir besin olan peynir ürünlerinin sağlığa faydalarından yararlanabilmek için iyi peyniri seçmek önemlidir. Günümüzde gıda markaları tarafından üretilen peynir çeşitleri arasında tercih yaparken dikkat edilmesi gereken noktalar bulunuyor. Öyle ki beslenme uzmanları, peynir ürünlerini satın alırken tadına ve görüntüsüne dikkat edildiği kadar kalitesine, besin değerine ve üretim koşullarına da dikkat edilmesi gerektiğini belirtiyor.
 
Çeşitlerine Göre Peynir Seçimi Nasıl Yapılır?
Günümüzde gıda markaları tarafından üretilen peynirler arasında tercih yaparken dikkat edilmesi gereken noktaları sizler için derledik.
 
Açık peynir satın alırken ilk olarak tadına bakmalısınız. Satın almak istediğiniz peyniri tattığınızda ekşi bir tat alıyorsanız o peyniri satın almamalısınız. Çünkü hayvansal bir gıda olan peynir içerisinde bakteriler çabuk üremektedir. Bu da peynirin tadının değişmesine neden olmaktadır.
Peynir ürünleri arasında tercih yapmadan önce peynirin görünümüne de dikkat etmeniz gerekiyor. Kaliteli bir beyaz peynirin, düz ve eşit kenarlı bir kalıbı olmalıdır. Beyaz peynirin renginin tamamen beyaz olması önemli bir noktadır.
Tercih edeceğiniz beyaz peynirin aynı zamanda canlı ve parlak olmasına da dikkat etmelisiniz.
Satın alacağınız peynirin üzerinde ya da kenarlarında pas, küf ve salamura kirlilikleri bulunmamasına özen göstermelisiniz.
Kaşar peyniri gibi kendine özgü sarı rengi olan peynirlerde ise farklı renkler görülebilir.
Satın alacağınız peynirin, aşırı sert ya da yumuşak olmamasına dikkat etmenizde yarar var.
Tercih edeceğiniz peynirin ambalajının düzgün ve bozulmamış olmasına dikkat etmelisiniz.
Peynirin hava ile temas etmesi, bozulma evresinin başlaması anlamına gelmektedir. Bu sebeple satın alacağınız peynirin iyi paketlenmiş olması ve havayla temas etmemesi önemlidir.
Her üründe olduğu gibi, peynir ürünleri arasında tercih yaparken de son kullanma tarihine de dikkat etmelisiniz.

Benzer Blog

Teknoloji ve Doğallığın Birleşimi

Kahvaltıların Kalsiyum Kaynağı: Hatay Peynirleri

Hayvancılığın yaygın olarak yapıldığı ülkemizde süt ve süt ürünleri sektörü de oldukça gelişmiş bir sektördür. Keçi, koyun, inek, manda gibi hayvanların sütlerinden imal edilen peynir, Türk mutfağında oldukça önemli bir süt ürünüdür.
Daha Fazla

Hatay Dil Peyniri Nedir?

Yöresel peynir çeşitleri; inek, manda, koyun ve keçi sütünün geleneksel yöntemler ile işlenmesi ile hazırlanan bir gıda maddesidir.
Daha Fazla

Hatay Örgü Peynir Nedir?

Kahvaltıların vazgeçilmez besinleri arasında yer alan yöresel peynirler, yemeklere eklenerek de alternatif bir yemek kültürü ortaya çıkmıştır.
Daha Fazla

Demir ve Kalsiyum Kaynağı Lor Peyniri Nedir?

Kahvaltılarda sıklıkla tükettiğimiz peynirler, ülkemizin hemen her bölgesinde üretilen süt ürünleridir. Kalsiyum deposu olan peynir ürünleri, farklı tuz oranları ve aromaları sayesinde her yaştan insanın tüketebileceği gıda maddesidir.
Daha Fazla

Antakya’nın Meşhur Sürk Peyniri Nedir?

Zengin kahvaltı sofralarının vazgeçilmez lezzetlerinden olan yöresel peynir çeşitleri, ülkemizin farklı bölgelerinde farklı koşullarda üretilen gıda maddelerinden biridir.
Daha Fazla

Lor Peyniri Faydaları

Lor peynirin içerdiği protein miktarının yumurtadan daha fazla olduğu da bilimsel olarak kanıtlanmıştır.
Daha Fazla

Hatay Peynirleri

Peynir kahvaltılarımız vazgeçilmez besinlerinden biridir. Kahvaltıların yanı sıra makarna, salata, pide, pizza ve daha birçok yemekte de peyniri kullanarak, hem yemeklerimize tat verir hem de yiyeceklerimizin besin değerini artırırız.
Daha Fazla

Peynirin Faydaları

Beyaz peynir enerji değeri yüksek ve protein, kalsiyum ve B2 vitamini yönünden zengin bir besindir.
Daha Fazla

Probiyotik Nedir?

Soğuk havalarda bağışıklık sistemi güçlendirilerek hastalıklara karşı etkili bir korunma sağlanabilir.
Daha Fazla

Peynir Tarihi

Gıda maddeleri içerisinde süt kapsadığı zengin besin öğeleri ile insanlar için değerli bir besin olduğu kadar mikroorganizmalar içinde iyi bir besin kaynağıdır.
Daha Fazla